Smart Cville November 2015 Election Results

All local results in one place, updated in real time
This site brought to you by open data

Data starts flowing in when polls close at 7pm



CHARLOTTESVILLE CITY

Member Senate of Virginia (025) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
R. Creigh Deeds with 5487 votes
Write In with 131 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (057) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
David J. Toscano with 5454 votes
Write In with 136 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Thomas Jefferson District (CHARLOTTESVILLE CITY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
William H. Lucy with 3224 votes
Clement "Kim" Tingley with 2468 votes
---------------------------------
Joseph W. Thompson with 1814 votes
Write In with 124 votes
(refresh) | (top)

Member City Council (CHARLOTTESVILLE CITY) - 3 seats available

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Wes J. Bellamy with 4688 votes
Kathleen M. Galvin with 4590 votes
A. Michael Signer with 4309 votes
---------------------------------
Anson D. Parker with 1208 votes
Alvin Scott Bandy with 691 votes
Write In with 312 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (CHARLOTTESVILLE CITY) - 4 seats available

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Jennifer L. McKeever with 4212 votes
Sherry P. Kraft with 4093 votes
Adam M. Hastings with 4085 votes
Amy J. Laufer with 3976 votes
---------------------------------
Write In with 213 votes
(refresh) | (top)

ALBEMARLE COUNTY

Member Senate of Virginia (017) (local results only - see full)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Ned L. Gallaway with 3237 votes
Bryce E. Reeves with 2141 votes
Write In with 6 votes
(refresh) | (top)

Member Senate of Virginia (025) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 23 out of 23)
R. Creigh Deeds with 12914 votes
Write In with 551 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (025) (local results only - see full)

Precincts reporting (100%, 8 out of 8)
Angela M. Lynn with 3313 votes
R. Steven "Steve" Landes with 2747 votes
Write In with 2 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (057) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 9 out of 9)
David J. Toscano with 5005 votes
Write In with 215 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (058) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 12 out of 12)
Robert B. Bell III with 5634 votes
Write In with 300 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (059)

Precincts reporting (100%, 4 out of 4)
C. Matthew Fariss with 1085 votes
Write In with 111 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (ALBEMARLE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 29 out of 29)
Jon R. Zug with 10472 votes
Debra M. Shipp with 5568 votes
George W. Foresman with 2468 votes
Franklin P. Micciche with 2258 votes
Write In with 30 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (ALBEMARLE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 29 out of 29)
Robert N. Tracci with 11113 votes
Denise Y. Lunsford with 10603 votes
Write In with 53 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (ALBEMARLE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 29 out of 29)
J. E. "Chip" Harding with 18262 votes
Write In with 254 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Thomas Jefferson District (ALBEMARLE COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 29 out of 29)
Lonnie M. Murray with 12305 votes
Steven G. Meeks with 10962 votes
---------------------------------
Write In with 218 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (RIVANNA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Norman G. Dill with 2051 votes
Richard Lloyd with 1936 votes
W. Lawrence Gaughan with 257 votes
Write In with 2 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (SCOTTSVILLE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 5 out of 5)
Rick F. Randolph with 1841 votes
Earl Smith with 1378 votes
Write In with 8 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (WHITE HALL DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 5 out of 5)
Ann Huckle Mallek with 3286 votes
Write In with 209 votes
(refresh) | (top)

Member School Board At Large (ALBEMARLE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 29 out of 29)
J. S. "Jonno" Alcaro with 9184 votes
Catherine M. Lochner with 4890 votes
Dolly R. D. Joseph with 4036 votes
Write In with 148 votes
(refresh) | (top)

Member School Board - Special (SAMUEL MILLER DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 7 out of 7)
Graham T. Paige with 2355 votes
Michael J. Basile with 839 votes
Brian C. Vanyo with 566 votes
Write In with 16 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (RIVANNA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Jason W. Buyaki with 3148 votes
Write In with 61 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (SCOTTSVILLE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 5 out of 5)
Stephen H. Koleszar with 2575 votes
Write In with 48 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (WHITE HALL DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 5 out of 5)
David D. Oberg with 2183 votes
Caroll J. "C. J." Hatcher with 1721 votes
Write In with 11 votes
(refresh) | (top)

GREENE COUNTY

Member Senate of Virginia (024)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Emmett W. Hanger, Jr. with 4248 votes
Write In with 100 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (058) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Robert B. Bell III with 4532 votes
Write In with 81 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Brenda M. Compton with 1678 votes
Steve G. Keene with 1600 votes
J. B. "Brad" Berry with 1434 votes
Amber L. Knight with 594 votes
Write In with 9 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Ronald L. Morris with 4653 votes
Write In with 38 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Steven S. Smith with 3169 votes
Brooks M. Taylor with 2243 votes
(refresh) | (top)

Commissioner of Revenue (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Larry V. "Percy" Snow with 4754 votes
Write In with 30 votes
(refresh) | (top)

Treasurer (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Stephanie Allen Deal with 4711 votes
Write In with 31 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Culpeper District (GREENE COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Robert E. Runkle with 4534 votes
Write In with 102 votes
---------------------------------
Philip C. Morris with 38 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors At Large (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Dale R. Herring with 2723 votes
Robert E. "Bob" Young with 2279 votes
Write In with 32 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (MONROE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
David L. Cox with 743 votes
Write In with 382 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (RUCKERSVILLE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
A. Michelle Flynn with 593 votes
Davis M. Lamb with 556 votes
Write In with 3 votes
(refresh) | (top)

Member School Board At Large (GREENE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Harry A. Daniel with 2515 votes
Larry J. Morris with 2259 votes
Write In with 24 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (MONROE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Rodney D. Kibler with 1039 votes
Write In with 17 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (RUCKERSVILLE DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
Sharon L. Mack with 997 votes
Write In with 6 votes
(refresh) | (top)

FLUVANNA COUNTY

Member Senate of Virginia (022)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Thomas A. Garrett, Jr. with 3608 votes
Write In with 123 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (058) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Robert B. Bell III with 2660 votes
Write In with 101 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (065)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
R. Lee Ware Jr. with 1086 votes
Write In with 37 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (FLUVANNA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Tristana Pace Treadway with 1951 votes
Rovelle C. Brown with 1183 votes
Deborah E. Diemer with 1042 votes
Kimberlie M. Rouillard with 347 votes
Roger P. Black with 277 votes
Write In with 6 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (FLUVANNA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Jeffrey W. Haislip with 4112 votes
Write In with 34 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (FLUVANNA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Eric B. Hess with 4286 votes
Write In with 59 votes
(refresh) | (top)

Commissioner of Revenue (FLUVANNA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Andrew M. "Mel" Sheridan with 4037 votes
Write In with 34 votes
(refresh) | (top)

Treasurer (FLUVANNA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Linda H. Lenherr with 4132 votes
Write In with 37 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Thomas Jefferson District (FLUVANNA COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
Thomas A. "Tom" Pratley with 2684 votes
Angus A. Murdock with 2670 votes
---------------------------------
Write In with 49 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (FORK UNION DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
Mozell H. Booker with 754 votes
Write In with 55 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (PALMYRA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
Patricia B. Eager with 567 votes
John Y. Gooch with 404 votes
Write In with 1 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (FORK UNION DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
Perrie J. Johnson with 530 votes
Barbara M. Cary with 438 votes
Write In with 4 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (PALMYRA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 2 out of 2)
Brenda P. Pace with 590 votes
Rashelle L. Williams with 296 votes
Write In with 2 votes
(refresh) | (top)

NELSON COUNTY

Member Senate of Virginia (025) (local results only) - see full

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
R. Creigh Deeds with 3628 votes
Write In with 105 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (020) (local results only - see full)

Precincts reporting (100%, 5 out of 5)
Richard P. "Dickie" Bell with 1499 votes
William M. Hammer with 765 votes
Write In with 19 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (059)

Precincts reporting (100%, 6 out of 6)
C. Matthew Fariss with 1393 votes
Write In with 82 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (NELSON COUNTY)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Judy Stevens Smythers with 3847 votes
Write In with 18 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (NELSON COUNTY)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Anthony D. Martin with 3861 votes
Write In with 36 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (SOUTH DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Ceaser N. Perkins with 307 votes
Write In with 141 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (WEST DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
J. David Parr with 750 votes
Write In with 7 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (NELSON COUNTY)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
David W. Hill with 2095 votes
Vasco D. Wright, Sr. with 1900 votes
W. E. "Billy" Mays, Jr. with 378 votes
John D. "Mike" Thompson, Jr. with 274 votes
Write In with 10 votes
(refresh) | (top)

Commissioner of Revenue (NELSON COUNTY)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Pamela C. Campbell with 3775 votes
Write In with 21 votes
(refresh) | (top)

Treasurer (NELSON COUNTY)

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
Angela F. "Angi" Johnson with 3531 votes
Betty C. Phillips with 801 votes
Write In with 8 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Thomas Jefferson District (NELSON COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 10 out of 10)
David L. Collins with 3315 votes
William C. Uhl with 1610 votes
---------------------------------
Write In with 25 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (SOUTH DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Larry D. Saunders with 535 votes
Trina H. Murphy with 350 votes
Write In with 8 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (WEST DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Thomas H. Bruguiere, Jr. with 732 votes
Write In with 25 votes
(refresh) | (top)

ORANGE COUNTY

Member Senate of Virginia (017) (local results only - see full)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Bryce E. Reeves with 5066 votes
Ned L. Gallaway with 2154 votes
Write In with 8 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (030)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Nicholas J. Freitas with 5685 votes
Write In with 143 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (ORANGE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Teresa T. Carroll with 6029 votes
Write In with 42 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (ORANGE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Diana H. Wheeler with 6019 votes
Write In with 91 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (ORANGE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Mark A. Amos with 4781 votes
Timothy P. "Tim" Murphy with 2406 votes
Write In with 12 votes
(refresh) | (top)

Commissioner of Revenue (ORANGE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
P. Renee Lloyd Pope with 5870 votes
Write In with 44 votes
(refresh) | (top)

Treasurer (ORANGE COUNTY)

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Dawn M. Watson with 5866 votes
Write In with 39 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Culpeper District (ORANGE COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 11 out of 11)
Robert A. Bradford with 4925 votes
J. Robert "Bob" Brame III with 3231 votes
---------------------------------
Write In with 48 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (DISTRICT FIVE)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Lee H. Frame, Jr. with 1543 votes
Write In with 25 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (DISTRICT THREE)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
S. Teel Goodwin with 1016 votes
Write In with 22 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (DISTRICT TWO)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
James K. "Jim" White with 941 votes
Teri L. Pace with 590 votes
Write In with 2 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (DISTRICT FIVE)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Jim E. Hopkins with 1468 votes
Write In with 14 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (DISTRICT THREE)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Judith Pigg Carter with 1011 votes
Write In with 10 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (DISTRICT TWO)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Sherrie W. Page with 1220 votes
Write In with 15 votes
(refresh) | (top)

LOUISA COUNTY

Member Senate of Virginia (017) (local results only - see full)

Precincts reporting (100%, 13 out of 13)
Bryce E. Reeves with 3715 votes
Ned L. Gallaway with 2010 votes
Write In with 13 votes
(refresh) | (top)

Member Senate of Virginia (022)

Precincts reporting (100%, 7 out of 7)
Thomas A. Garrett, Jr. with 1906 votes
Write In with 58 votes
(refresh) | (top)

Member House of Delegates (056)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Peter F. Farrell with 6477 votes
Write In with 216 votes
(refresh) | (top)

Clerk of Court (LOUISA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Susan R. Hopkins with 6970 votes
Write In with 70 votes
(refresh) | (top)

Commonwealth's Attorney (LOUISA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
R. E. "Rusty" McGuire with 6532 votes
Write In with 152 votes
(refresh) | (top)

Sheriff (LOUISA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Ashland D. Fortune with 4690 votes
Mike J. Silberman with 3244 votes
Write In with 3 votes
(refresh) | (top)

Commissioner of Revenue (LOUISA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Nancy Maddox Pleasants with 6846 votes
Write In with 53 votes
(refresh) | (top)

Treasurer (LOUISA COUNTY)

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Henry Binns Wash with 4745 votes
David N. Jacobs with 2865 votes
Write In with 17 votes
(refresh) | (top)

Soil and Water Conservation Director Thomas Jefferson District (LOUISA COUNTY) - 2 seats available

Precincts reporting (100%, 16 out of 16)
Mistie Swift Goodman with 4096 votes
Brian D. Wagner with 3124 votes
---------------------------------
Troy A. Lamb with 2563 votes
Write In with 78 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (CUCKOO DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 4 out of 4)
Willie L. Gentry Jr. with 934 votes
Write In with 28 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (JACKSON DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
R. T. "Toni" Williams Jr. with 631 votes
James A. Smith, Jr. with 464 votes
Write In with 4 votes
(refresh) | (top)

Member Board of Supervisors (LOUISA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Troy J. Wade with 929 votes
Write In with 34 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (CUCKOO DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 4 out of 4)
Stephen C. Harris with 950 votes
Write In with 14 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (JACKSON DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
Frances B. Goodman with 658 votes
Allen B. Jennings with 410 votes
Write In with 3 votes
(refresh) | (top)

Member School Board (LOUISA DISTRICT)

Precincts reporting (100%, 3 out of 3)
W. A. "Billy" Seay Jr. with 958 votes
Write In with 14 votes
(refresh) | (top)